Waarom het christendom het mysterie van God niet op alomvattende wijze kan uitdrukken


Sommige stromingen binnen het christendom benadrukken de afwezigheid van God in de wereld. De ignatiaanse spiritualiteit benadrukt Gods aanwezigheid. Dit vloeit voort uit een katholiek, sacramenteel perspectief dat ervan uitgaat dat, doorheen de incarnatie van Christus, God aanwezig is in de wereld. Het brengt God met de beide voeten op de aarde.

Jezuïet-dichter Gerard Manley Hopkins zei: “Je kan God vinden op tienduizend plaatsen”.  Het brengt tevens de aarde dichter bij God. Hopkins schreef ook dat “ de aarde is zwanger van Gods grootheid.” “Niets menselijk is enkel maar menselijk”, schreef de theoloog Ronald Modras. “Geen enkele gewone job is enkel maar gewoon. Klaslokalen, hospitalen en studio’s van artiesten zijn gewijde ruimtes. Geen enkele seculiere wijze van het beoefenen van wetenschap is enkel maar seculier.” Alles wat onze menselijkheid verdiept verdiept ook onze kennis van God.

Deze brede visie op Gods aanwezigheid nodigt ons uit nederig te zijn. God vinden in alle dingen betekent dat geen enkele leer, religieuze traditie, filosofisch schema of vroomheidspraktijk op alomvattende wijze het mysterie van God kan uitdrukken.  We zullen nooit het laatste woord kunnen zeggen over die “alle dingen”. We kunnen de oneindigheid van het heelal of de uitgestrektheid van de menselijke ervaring nooit helemaal vatten. Er zal altijd iets zijn dat aan ons bevattingsvermogen zal ontsnappen. Er zal zich altijd wel iets voordien dat maakt dat God zich aan ons op een nieuwe wijze zal tonen.

Dit verschaft me een diepe vreugde.

Jim Manney

Reacties

Anoniem zei…
De essentie van leven en het mysterie van God, het laat ons zien en ervaren. Veel valt niet uit te leggen en begrijpen kunnen we deels. Alles ligt ingebed zo ook de diepe vreugde.
Edward zei…
GELOOF is het Vermogen om de dingen te doen die HIJ van ons verlangt.......

Meest gelezen

Ook de navy van Trump is hier niet tegen opgewassen, ook al lijken ze dat niet te beseffen - Heerlijk videootje

Waarom jongeren wel graag eens een "echte" mis meemaken (4/10) - Een serie van Nikolaas Sintobin sj

De goede raad van Nikolaas Sintobin sj voor paus Leo - N. Sintobin sj te gast in de pauscast van de KRO-NCRV

Wat is het verschil tussen een gewoon mens en een heilige? - Een antwoord van Nikolaas Sintobin sj

Leo De Weerdt sj recenseert "God zelf ontmoeten. Een retraite met het leven van Jezus"

De zending die paus Leo geeft aan de jezuïeten wereldwijd - citaat

Podcastinterview over nieuwe boek Nikolaas Sintobin sj: wat het betekent dat mensen geen "gebedsknop" hebben

Hoe je in tijden van extreme crisis toch dankbaar kan zijn - het getuigenis van Etty Hillesum - - Homilie voor deze zondag van Nikolaas Sintobin sj