"Gebed van de liefdevolle aandacht" ... Wat wil dat zeggen?


Het levensgebed.
  
Voor Ignatius is dit eigenlijk na de Eucharistieviering de belangrijkste gebedsvorm, en hij schrijft voor dat iedere jezuïet daar twee keer per dag een kwartier tijd voor neemt. Wat is dat? Willi Lambert S.J. heeft er de naam “Gebed van de liefdevolle aandacht” voor bedacht. Met liefdevolle aandacht de voorbijgegane halve dag bekijken. Waar ben ik dankbaar voor? Wat heeft mij echt goed gedaan? Wat heb ik zelf echt goed gedaan? Waar mocht ik iets van God ervaren? Wat heeft mij dichter bij Hem gebracht? Het is dus echt een gebed van dankbaarheid, heel concreet afgestemd op de ervaringen van de laatste halve dag. Je zou ook kunnen zeggen: Gods liefde en zorg ontdekken in het doodgewone gebeuren of misschien ook in het ongewone van deze halve dag. Het is een uiterst positieve en realistische manier van bidden.

Maar er zit ook een andere kant aan. Juist in het licht van die positieve ervaring kan ik dan ook duidelijker zien, wat er niet goed was in mijn doen en laten. En daar ook wat tijd voor nemen. Dat ook op me in laten werken, er spijt over hebben, en bedenken, hoe ik dat voortaan beter en eerlijker kan doen.

Op die manier blijft het gebed dicht bij het gewone leven, en wordt het gewone leven meer van God vervuld. Is dat niet een ideaal, dat iedereen aantrekt?

Piet van Breemen sj & Hans van Leeuwen sj

Reacties

Meest gelezen

Waarom katholieken heiligen vereren

Deze blog en de blogger gaan er even tusssenuit, maar laten je niet alleen

Gebed is niet nuttig. Wat is het dan wel?

Wonder

Ignatius van Loyola: de moed om te kiezen voor het onzekere - anecdote - animatiefilm

Doet God aan marketing? Homilie van Nikolaas Sintobin sj voor deze zondag

Ziel van Christus