Bidden met de Bijbel als leerschool in "Jezus" - Een serie van Nikolaas Sintobin sj (4/6)
Waarom zou je bidden met de Bijbel? (4/6)
Ignatius schrijft dat zijn Geestelijke Oefeningen de mens kunnen brengen tot een rechtstreekse ontmoeting met God. Dat is een gedurfde uitspraak. Net als talloos veel andere mensen, kan ik getuigen, dat dit daadwerkelijk zo is. Die ontmoeting kan heel intens en beklijvend zijn. Meestal is ze discreet en eenvoudig, allesbehalve spectaculair.
Het ignatiaans contemplerend bidden met de evangelieverhalen over Jezus kan je heel dicht brengen bij de levende Heer. Als kind en jonge man wist ik dat Jezus belangrijk was. Toch was Hij voor mij vooral een afstandelijk en onpersoonlijk concept. Als ik me Hem voorstelde, zag ik Jezus van achteren. Het ignatiaanse Bijbelgebed heeft dit geleidelijk aan veranderd. Jezus keerde zich als het ware beetje bij beetje naar mij toe. Hij begon mij aan te kijken en ik kon Hem aankijken, van aangezicht tot aangezicht.
Voor mij was bidden voorheen relatief ritualistisch. Het ging vooral over teksten die ik reciteerde. In het beste geval probeerde ik er ook aandachtig naar te luisteren. Het ignatiaanse Bijbelgebed heeft daar een nieuwe dimensie aan toegevoegd. Jezus werd een persoon tot wie ik mij begon te verhouden. Er groeide iets van wederkerigheid en verbondenheid. Van een bundel waarden en normen werd Jezus iemand met wie ik in een relatie kwam te staan. Er ontstond iets als een vriendschap. Mijn bidden werd meer en meer een binnenkomen en verwijlen in die relatie.
Nikolaas Sintobin sj
Je vindt meer over bidden met de Bijbel in de ignatiaanse traditie in mijn boek: Bidden met de Bijbel
Reacties