Vergelijking




Op 21 december 2009, aan de vooravond van zijn derde bezoek aan Afrika, gaf pater Adolfo Nicolás, algemeen overste van de SJ, een uitvoerig interview. Hieronder vindt u een uittreksel. Interessant om te lezen hoe het uitleggen waarom je op een vraag niet kan antwoorden op zich reeds een genuanceerd standpunt is.

Het is goed te weten dat onze Generale Overste een groot deel van zijn leven in het Verre Oosten heeft doorgebracht.

Vraag: U bent erg vertrouwd met Azië. Welke zijn opmerkelijke verschillen met Afrika, of het nu gaat over de Kerk of over de samenleving in het algemeen?

Antwoord: Ik zou eerst en vooral willen zeggen dat een van dingen die mijn Aziatische ervaring mij geleerd heeft is dat je nooit mag voortgaan op eerste indrukken. De belangrijkste reden hiervoor is eenvoudig. Eerste indrukken worden vaak bepaald door vroegere ervaringen, verwachtingen en vooroordelen. Een tweede reden is dat ik zelf lang over gedaan heb om tot het inzicht te komen dat er niet zoiets bestaat als Azië, een Azië waarover je iets zinvol zou kunnen zeggen in enkele woorden. Azië bestaat uit vele landen, vele culturen, vele tradities, vele geschiedenissen en volkeren.

Zo ik er van uit zou gaan dat Afrika in mijn visie nog “één Afrika” zou zijn, dan zou dit betekenen dat ik het nog niet begrepen heb. Ik hoop oprecht dat, naarmate ik Afrika beter zal leren kennen, het inzicht zal groeien dat er ook in Afrika vele volkeren, talen, tradities, culturen … bestaan. Dan worden vergelijkingen concreet én beperkt. Ik vind het heel moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, om Azië en Afrika met mekaar te vergelijken. Ik zou eerst moeten vragen welk Azië, en welk Afrika.

Reacties

Meest gelezen

De vasten: ramadan van de christenen? - Verschil tussen christelijk vasten en de ramadan - Een antwoord van Nikolaas Sintobin sj

Licht dat leven geeft: Tim van de Veen sj legt uit waarover de komende 40-dagenretraite zal gaan

Wat maakt vasten tot christelijk vasten? Nikolaas Sintobin sj legt het kort en bondig uit - video

Creativiteit als remedie tegen angst - Serie van Nikolaas Sintobin sj over "Creëren, teken van hoop" (3/8)

Nikolaas Sintobin sj over schuld en boete, de taal die God spreekt, wat hij leerde van een Brusselse bedelaar ... - Videogesprek met Leo Fijen

Wat is de kern van het christelijk bidden - Nikolaas Sintobin sj getuigt - video en podcast

Bidden met de Bijbel: mini-videocursus - deel 1: De voorbereiding en de opstart

Amerikaanse kardinalen zeggen Trump de wacht aan - Lees hier de tekst (in het Nederlands)