Is creatief zijn een kwestie van keuze? - Serie van Nikolaas Sintobin sj over "Creëren, teken van hoop" (4/8)


Voor LFK schreef ik een essay over “creëren”. Hier vind je enkele uittreksels (4/8)

Je beslist niet zomaar creatief te zijn. Toch kun je de creativiteit een flinke hand toesteken. Bepaalde omstandigheden, ervaringen of houdingen kunnen helpen het creatieve bedje te spreiden. Soms kan dat ongewild of zelf ongewenst zijn. Wat kan creativiteit bevorderen? 

Vincent van Gogh heeft zijn vak geleerd door grote meesters te kopiëren en zich moeizaam de klassieke schildertechnieken eigen te maken. Zijn vernieuwende, persoonlijke stijl is niet zomaar uit de lucht komen vallen. Grote ballerina’s werken jarenlang om de basisbewegingen van het ballet onder de knie te krijgen. Pas na eindeloze, keiharde - dikwijls ondankbare - arbeid wordt het voor sommige dansers mogelijk iets origineels te ontwikkelen. Hetzelfde geldt voor chefkoks, wetenschappers en schrijvers. 


Creativiteit komt onverwacht en is onvoorspelbaar. Tegelijk is ze vaak gegrondvest op een eeuwenlange traditie en kennis van voorgaande generaties. Nieuw en oud kunnen hand in hand gaan.

Reacties

Meest gelezen

Een verrijzenis die naar de keel grijpt, ook al is ze gevouwen en geknipt - animatiefilm

Het vaak vergeten eerste deel van de biecht (Hoe biechten? 2/3)

Hoe biechten? Tips voor mensen voor wie dit niet evident is (1/3)

De dubbele gedrevenheid van Thomas Merton vlak voor hij intrad bij de trappisten - Citaat

Mini-cursus bidden met de Bijbel (4/4): hoe beëindig ik mijn gebedstijd ? Webinar met Nikolaas Sintobin sj

Waarom wilde Jezus dat de leerlingen van Emmaüs Hem niet herkenden? - Homilie van Nikolaas Sintobin sj

Waarom we stille zaterdag graag overslaan - de uitleg van Karl Rahner sj

Ego flos - Zalig Pasen met Guido Gezelle