Catechismus



Gisteren vierde de Kerk het feest van de heilige Petrus Canisius sj (1521-1597). Hij was de eerste Nederlandse jezuïet. En wat voor een!

Canisius was de uitvinder van de catechismus: een litterair genre dat bijna 400 jaar dienst heeft bewezen. In de loop van de jaren 60 van de vorige eeuw is het snel in onbruik geraakt. Blijkbaar was het tot op de draad versleten.

Toch stel ik me de vraag of we het kind niet met het badwater hebben weggegooid. Persoonlijke geloofservaring en –keuze zijn heel belangrijk. Ze hebben zelf iets constitutiefs binnen de christelijke geloofservaring.

Maar er is ook een objectieve component die zich onder meer uit in objectieve kennisinhouden. Bij de jongere generaties is die objectieve kennis bijna helemaal verdwenen.

Misschien kan de traditie ons ook hier opnieuw inspiratie aanreiken.

Reacties

Meest gelezen

Een verrijzenis die naar de keel grijpt, ook al is ze gevouwen en geknipt - animatiefilm

Waarom wilde Jezus dat de leerlingen van Emmaüs Hem niet herkenden? - Homilie van Nikolaas Sintobin sj

Het vaak vergeten eerste deel van de biecht (Hoe biechten? 2/3)

Mini-cursus bidden met de Bijbel (4/4): hoe beëindig ik mijn gebedstijd ? Webinar met Nikolaas Sintobin sj

Waarom we stille zaterdag graag overslaan - de uitleg van Karl Rahner sj

Brief van Ignatius van Loyola naar aanleiding van het overlijden van paus Franciscus - Bekendgemaakt via de goede zorgen van Nikolaas Sintobin sj

Kan je vandaag nog in Jezus geloven zoals 2000 jaar geleden? - Homilie van Nikolaas Sintobin sj voor beloken Pasen

Ego flos - Zalig Pasen met Guido Gezelle