Spreuk en wapen Franciscus, de uitleg




Paus Franciscus heeft zijn bisschopswapen gekozen als basis voor zijn pauselijk wapenschild. Dat werd maandag bekendgemaakt. Dat ligt in het verlengde van zijn voorganger paus Benedictus XVI. Net als bij de vorige paus wordt op het wapen een mitra geplaatst, en niet langer zoals nog tot lang in de vorige eeuw gebruikelijk was een pauselijke tiara.

Het motto van de paus blijft ‘Miserando atque eligendo’ (gekozen door genade). Dat verwijst naar het evangelieverhaal van de uitverkiezing van Matteüs. Op een wapenschild is de zon te zien op een blauwe achtergrond. Dit verwijst zowel naar de Argentijnse vlag als naar het Jezus-symbool IHS van de jezuïeten, de orde waarvan de paus lid is. Daarnaast bevat het wapen tevens een ster die naar Maria verwijst, evenals een lavendelbloem die symbool staat voor de heilige Jozef.

Kerknet

Reacties

Anoniem zei…
Lavendelbloem? Dacht dat het een druiventros was.
Anoniem zei…
Die vertaling van "miserando atque eligendo" lijkt me vreemd. Ik heb ook al heel wat verschillende vertalingen zien passeren. Wat zegt een Latinist daarover?
Anoniem zei…
Beda 21e homilie over Mattheus 9 : "Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi 'Sequere me'" (Jezus zag dan een tollenaar en omdat hij (hem) met ontferming en voorkeur bezag, sprak hij tot hem: Volg mij).

Meest gelezen

De goede raad van Nikolaas Sintobin sj voor paus Leo - N. Sintobin sj te gast in de pauscast van de KRO-NCRV

"De nacht loopt ten einde, de dag breekt aan" - Homilie van Nikolaas Sintobin sj voor de eerste zondag van de Advent

Vier redenen waarom ik houd van de Advent - Een overweging van Nikolaas Sintobin sj

Wat nodig is om goed te zien wat je ziet - Bijzonder filmpje

Hoe op vruchtbare wijze een digitale adventsretraite doen? Uitleg door Nikolaas Sintobin sj

De weg van Maria - Leo Fijen in gesprek met Nikolaas Sintobin sj - Video

Hoe handelen als je zeker gaat mislukken? - Citaat van Theresia van Lisieux