Verbeelding als toegansgweg naar de historische werkelijkheid

  
Een van Ignatius’ aanwijzingen voor ons gebed is een plaatsvoorstelling te maken: ‘met mijn innerlijk aanschouwingsvermogen de concrete plaats zien’. Niet beginnen met onze verstandelijke vragen. De scene in mij toelaten. Horen wat er gezegd wordt, zien wat er gedaan wordt. Kan ik deel uitmaken van deze scene? Welke relatie heb ik ermee? Wat is mijn plaats erin?

Waar het om gaat: je verbeelding gebruiken om je in te leven in het tafereel waarover je nu gaat bidden. De passage uit het Evangelie die het gebed ondersteunt is niet alleen maar de vrome herinnering aan een gebeurtenis uit het verleden. Het is het mysterie van een voorval uit Jezus’ leven, dat voor degene die het beschouwt iets wordt dat nu gebeurt.

Piet van Breemen sj en Hans van Leeuwen sj

Reacties

Anoniem zei…
Ja, dat is het spanningsveld waarin we leven, de verbeelding en de werkelijkheid.
Wie leidt wat in banen vraagt naar hoop en vertrouwen en wie weet dat Gods zegen helpt.
Wij leven in een bureaucratische wereld dat inbreuk kan maken op de verbeelding van de mens die wil bijdragen.
Het individu wordt bedolven onder regels en innerlijke kracht vindt wegen. Dat is de blijvende hoop en het noodzakelijke vertrouwen. De verbeelding is niet naïef ze leeft eeuwig.
Truus zei…
Moeilijk om iets wat lang geleden plaats vond een plaats in het heden te geven.Maar we doen dit steeds ook herinneringen van vroeger komen soms terug.Dus je moet de bijbelverhalen ook een plaats geven en proberen wat je er nu mee kunt.God was er altijd al.
Cecilia zei…
Verbeelding verrijkt de realiteit.
Bijbellezingen verrijken mij leven in zijn geheel.

Meest gelezen

De reis van de Drie Koningen, T.S. Eliot - het mooiste gedicht ooit over de Drie Koningen

Amerikaanse kardinalen zeggen Trump de wacht aan - Lees hier de tekst (in het Nederlands)

Drie tips van Nikolaas Sintobin sj om van voornemens "goede" voornemens te maken

Drie vragen over het ondraaglijk realisme van de kindheidsevangelies - Homilie van Nikolaas Sintobin sj - Drie koningen - met wondermooie tekenfilm

Wat zou jij doen, was dit de laatste dag van je leven? - Heftig videootje

Als denken belangrijker wordt dan voelen - Help, het gaat niet goed met mij (5/13)

Allereerste verklaring waarom je je niet lekker voelt - Help, het gaat niet goed met mij (6/11)

Een weigering die plezier doet - Citaat van Theresia van Lisieux