"Jezuïeten zijn oppertjeven"



In "De Standaard" van vandaag publiceert Mark Reynebeau een artikel met als titel: “Jezuïeten zijn oppertjeven”. Ondertitel is “”Jezuïtisme”: de hardnekkigheid van een vooroordeel”. In het artikel worden die vooroordelen uitvoerig beschreven. Toen ik ze las voelde ik ergernis omdat ze vrij ongenuanceerd worden weergegeven. De correctie komt evenwel in de laatste twee paragrafen. Ze is nogal massief. Ze stemt wel tot nadenken.

In zekere zin was de jezuïetenorde hiermee het eerste slachtoffer van wat in de letterlijke zin populisme kan worden genoemd: afkeer voor en wantrouwen in de elite, hier een culturele elite. Veel van haar critici voelden zich intellectueel niet tegen haar opgewassen, vreesden haar daarom en verdachten haar van slinkse trucs.

Zo kreeg slim zijn een negatieve betekenis als sluwheid, werd discretie gezien als achterbaksheid, kreeg goed georganiseerd zijn de aanblik van een complot en werd een ingenieuze vondst een jezuïetenstreek. En vooroordelen leiden vaak een lang leven. 

Reacties

Meest gelezen

De reis van de Drie Koningen, T.S. Eliot - het mooiste gedicht ooit over de Drie Koningen

Amerikaanse kardinalen zeggen Trump de wacht aan - Lees hier de tekst (in het Nederlands)

Allereerste verklaring waarom je je niet lekker voelt - Help, het gaat niet goed met mij (6/11)

Als denken belangrijker wordt dan voelen - Help, het gaat niet goed met mij (5/13)

Een weigering die plezier doet - Citaat van Theresia van Lisieux

Hoe zaai je best windmolens? - Tekenfilm

Wat is het belangrijkst: Jezus of het Heilig Sacrament - Anthony de Mello sj