Innerlijkheid

Gisterenvoormiddag hebben we (sessie met medebroeders in Parijs) gewerkt rond « innerlijkheid ».

De ervaring leert dat nogal wat (jonge) mensen moeilijk tot een diepere geestelijke ervaring komen, omdat ze geen of nauwelijks toegang hebben tot hun innerlijkheid (intériorité). Met innerlijkheid (aanwezigheid, bewustzijn …) wordt die innerlijke “ruimte” bedoeld waar je iets/iemand kunt ervaren, anders dan jezelf; mogelijks doorheen je affectiviteit, emoties, psyche of lichamelijkheid, maar tegelijk onderscheiden van die bemiddelingen. Ervaringen van innerlijkheid kunnen zijn diepe verwondering, vervulling, zinvolheid, je persoonlijk aangesproken/uitgenodigd weten, verbondenheid, verlatenheid …

Velen staat niet in contact met met hun eigen innerlijkheid om de goede reden dat het hen nooit geleerd is, dat ze niet weten dat er zulk een zijnsniveau bestaat.

God spreekt tot de mens op het niveau van die innerlijkheid. Als je evenwel té snel tot een religieuze ervaring wil komen, ttz, zonder voorafgaandelijk de ervaring van de innerlijkheid te hebben ontdekt, dreig je a priori voorbij te lopen aan de spirituele ervaring.

Tijd nemen om de innerlijkheid te verkennen en te cultiveren is geen verloren tijd. Het creëert de voedingsbodem waarop de eigenlijke religieuze ervaring kan tot bloei komen.


Delen

Reacties

v. zei…
Met jonge mensen van bij ons een wandeling maken door het museum van Felix de Boeck in Drogenbos zou de moeite waard zijn.
Hij geeft een prachtige verbeelding in kleuren en vormen van verinnerlijking. Schilderijen die spreken tot de verbeelding en de ziel weten te raken.
Dank voor de tip!

Nikolaas

Meest gelezen

De vasten: ramadan van de christenen? - Verschil tussen christelijk vasten en de ramadan - Een antwoord van Nikolaas Sintobin sj

Nikolaas Sintobin sj over schuld en boete, de taal die God spreekt, wat hij leerde van een Brusselse bedelaar ... - Videogesprek met Leo Fijen

Wat is de kern van het christelijk bidden - Nikolaas Sintobin sj getuigt - video en podcast

Verrijzen, wat wil dat nú eigenlijk zeggen? (1/5) - Wauthier de Mahieu sj over het ultieme mysterie van het christelijk geloof

Bidden met de Bijbel: mini-videocursus - deel 1: De voorbereiding en de opstart

Wat maakt vasten tot christelijk vasten? Nikolaas Sintobin sj legt het kort en bondig uit - video

Creativiteit als remedie tegen angst - Serie van Nikolaas Sintobin sj over "Creëren, teken van hoop" (3/8)

Hoe de verrijzenis nú reeds ervaren? (3/5) - Wauthier de Mahieu sj (+)

Wat zijn tegenwoordig de gebruikelijke vastenpraktijken voor christenen ? - Een antwoord van Nikolaas Sintobin sj