Gevangene


Vergeven is een gevangene bevrijden en ontdekken dat jij de gevangene was.”

Dit zinnetje uit de pen van Lewis Smedes, een Amerikaans protestants theoloog (+ 2002), laat me niet los.

Meer en meer mensen denken oprecht dat vergeving onmogelijk is. Meer nog, dat het een minderwaardige oplossing is: de oplossing van de zwakkeling, de toevlucht van de lafaard. In die logica is het wraak die bevrijdt en geneest.

Niets is minder waar. Het is wenselijk en goed dat onrecht bestraft wordt. Maar het is enkel de ervaring van de liefde, van het opnieuw kunnen beminnen die nieuw leven mogelijk maakt.

Vergeven is geen plicht. Het is niet iets dat je jezelf, laat staan een ander, kan opleggen. Het is een genade. Je krijgt ze. Het is goed en zinvol er om te vragen.

Het “geloof in de vergeving” en het eruit voortvloeiende dienstwerk van de verzoening is een prioritaire zending voor christenen in onze cultuur vandaag.

Reacties

Myriam zei…
Weer een zeer mooi stukje!

Het is de uitwerking van een mij vorige week treffende gedachte van Herman Van Rompuy, geciteerd in De Morgen in 1992 en terug aangehaald naar aanleiding van zijn benoeming tot Europees President: "Het falen van de mens hebben de kristenen nooit gedramatiseerd. Wij kennen de zonde, maar ook de genade en de vergiffenis. Dit is wat ons van anderen onderscheidt. Zo heeft André Cools ooit gezegd: 'Je ne suis pas un chrétien; moi, je ne pardonne pas.' "
Nikolaas zei…
Dank voor deze citaten. Beide illustreren op treffende wijze hoe belangrijk onze boodschap van vergeving wel is.

Meest gelezen

Boodschap voor mensen die zichzelf voor goede christenen houden - Piet van Breemen sj

Acht dagen in stilte bidden met de Bijbel, wat doet dat met een mens - getuigenis van Nikolaas Sintobin sj

Hoe vind je de juiste weg - hoe vind ik mijn roeping: video-interview van Nikolaas Sintobin sj

Tips voor biecht- en andere delicate gesprekken - Pierre Favre sj

Wat vraagt God van jou? Hoe kom je daar achter? De geniale suggestie van Ignatius van Loyola - Videogesprek met Nikolaas Sintobin sj

Wijlen paus Franciscus en nieuwe paus Leo: een terugblik en een vooruitblik door Nikolaas Sintobin sj

Bestel nú (tot 5 september) een gesigneerd exemplaar van het nieuwe boek van Nikolaas Sintobin sj, met een klein extraatje

Zou paus Leo XIV dit evangelie (Lc 12, 49-53) wel goed begrepen hebben? Homilie van Nikolaas Sintobin sj voor deze zondag