Het verschil tussen Eros en dankbaarheid - dankbaarheid 11/11


Voor het tijdschrift Liefke schreef ik een overweging over dankbaarheid. Hier kan je ze lezen in 11 stukjes – 11/11
  
Dankbaarheid is niet zomaar te vatten. Misschien is het wel daarom dat de ongrijpbare dankbaarheid me soms doet denken aan die even mysterieuze Eros. 

In de oude Griekse mythologie is Eros de god van het verlangen. Hij is geboren op hetzelfde ogenblik als Aphrodite, de godin van de schoonheid.  Daarom is Eros zo gevoelig voor schoonheid. Zo ook heeft dankbaarheid een fijne neus voor schoonheid en goedheid. Net als de eeuwig creatieve en gedreven Eros, ziet dankbaarheid alsmaar nieuwe mogelijkheden en kan zij steeds fijner en subtieler worden. 

Eros heeft echter ook iets tragisch. Hij weet zijn einddoel nooit helemaal te bereiken. Daardoor is hij veroordeeld tot eeuwige onrust en frustratie. Dat is de grote beperking van Eros die ook wel pakliefde wordt genoemd.  

Hier ligt het verschil tussen Eros en dankbaarheid. Dankbaarheid neemt niet maar geeft. Dankbaarheid is niet angstig jaloers maar mild en genereus. Daarom is dankbaarheid zo vervullend en geeft zij rust.

Nikolaas Sintobin sj

Reacties

Anoniem zei…
Dankbaarheid lijkt als een vlinder, het is weg wanneer het geprikkeld wordt. Best confronterend, maar ik ben me nu meer bewust.
m aj zei…
Dankbaarheid maakt alles zoveel keer mooier ...

Meest gelezen

Hoe kan je weten of je echt door Gód wordt geïnspireerd?

Waarom mijn nieuwe boek verschillend is van al de vorige - Vlog met Nikolaas Sintobin sj

Waarom gezondheid en rijkdom uiteindelijk niet het belangrijkste zijn - Vertrouwen (4/6)

Verstrooiingen tijdens het gebed: drie tips van Mark Rotsaert sj

Is gelukkig zijn vooral een kwestie van willen? - vertrouwen (5/6)

Wat je van een bedrieger kan leren - Homilie van Nikolaas Sintobin sj

Spreek vanuit jezelf - Luistervriendelijk spreken (2/5)

Hoe je het meest kan genieten van een gebakje - Wijsheid van Anthony de Mello sj