Wat godsdienstig niet en wel betekent - Edith Stein


Edith Stein was van joodse afkomst. Als atheïstische filosofe kwam ze Christus op het spoor en werd uiteindelijk karmelites onder de naam Teresa Benedicta van het kruis. Op 51-jarige leeftijd werd zij vergast in Auschwitz. Zij werd in 1998 door JP II heilig verklaard en uitgeroepen tot beschermheilige van Europa.

Onderstaand citaat komt uit een brief van 1928, 10 jaar vooraleer ze in de Karmel intrad.

In de periode die onmiddellijk aan mijn bekering voorafging en ook nog een hele tijd nadien, dacht ik dat godsdienstig leven betekende dat je abstractie moest maken van alles wat aards is en zo leven dat je enkel nog maar denkt aan de dingen van God.

Maar geleidelijk aan ben ik gaan begrijpen dat ons iets anders wordt gevraagd in deze wereld en dat men, zelfs in het meest contemplatieve leven, niet het recht heeft om de band met de wereld door te knippen.

Ik geloof zelf dat hoe dieper je aangetrokken wordt tot God, hoe meer je ook, in die zin, uit jezelf moet treden, ’t is te zeggen naar de wereld gaan om er het goddelijk leven uit te dragen
.”

Reacties

Johan Roels zei…
Edith Stein,

Dit doet me denken aan een vriendin van me, Stacie S. Hagan, die wat ik begrijp van Edith Stein, volgende metafoor gebruikt. Teneinde niet van deze wereld te zijn moet je je geconstrueerde zelf, met al zijn overtollige eisen en verwachtingen van je afschudden, zoals een slang zich van haar oude huid ontdoen. Je bevrijdt je als het ware zelf uit die bekrompenheid. Je bent niet meer de gecreëerde zelf, je komt dichter bij je Originele, Creatieve Zelf.

Je bent niet 'van' de wereld en toch totaal 'in' de wereld!

Creatively,
Johan
Lia zei…
Mooi!
TINE zei…
Heel mooi en duidelijk!

Meest gelezen

Homilie van de uitvaart van paus Franciscus: Nederlandse vertaling

Kloosterpodcast met Nikolaas Sintobin sj over de grote verdiensten van paus Franciscus - Video

Paus Franciscus doet krasse uitspraken over christelijke leer - Waarom ik paus Franciscus zo dankbaar ben

Paus Franciscus over mededogen en geduld - Waarom ik paus Franciscus zo dankbaar ben

Reality-TV en de verschijning van Jezus aan het meer van Tiberias - Homilie van Nikolaas Sintobin sj voor de derde zondag van pasen

Wat is de kern van katholiek zijn - het heldere antwoord van paus Franciscus - Waarom ik paus Franciscus zo dankbaar ben

Kan je vandaag nog in Jezus geloven zoals 2000 jaar geleden? - Homilie van Nikolaas Sintobin sj voor beloken Pasen

Van openlucht feestje naar biddend afscheid en nieuw begin - Verrassende ervaring van jonge jezuïet bij uitvaart van Franciscus