Is moedig zijn iets dat je kan leren? (5/8)


Voor het tijdschrift “Liefke” schreef ik een overweging over “Moed om te leven”. Hier vind je uittreksels (5/8)

Bijzonder is dat men soms van een groep of een volk zegt dat ze moedig zijn. Blijkbaar kan moed worden doorgegeven van de ene persoon aan de andere en van de ene generatie aan de andere. Dit lijkt erop te wijzen dat moed een levenshouding is waarin een mens zich kan oefenen en die je vervolgens kan doorgeven aan anderen. Moedig zijn is iets wat je, alvast tot op zekere hoogte, kan leren.

Wat is dat toch, moed? Wat betekent het, voor een gewoon mens, om moedig in het leven te staan?

Moed zegt iets over leven in de werkelijkheid die de jouwe is. Die is vaak heel verschillend van wat je spontaan zou kiezen. Moed heeft te maken met ja kunnen zeggen aan het leven. Niet het leven zoals je het gedroomd had. Dat bestaat niet. Wel het leven zoals het is. Met zijn zonnekant en met zijn schaduwkant. Met zijn mogelijkheden en met zijn beperkingen. Met het verleden, zoals het is, en met de toekomst, zoals ze zich aandient.

Nikolaas Sintobin sj




Reacties

Meest gelezen

De goede raad van Nikolaas Sintobin sj voor paus Leo - N. Sintobin sj te gast in de pauscast van de KRO-NCRV

Wat is het verschil tussen een gewoon mens en een heilige? - Een antwoord van Nikolaas Sintobin sj

Hoe handelen als je zeker gaat mislukken? - Citaat van Theresia van Lisieux

Botsen om jezelf te worden ... Waarom straffen bevrijdend kan zijn (10/10)

De weg van Maria - Leo Fijen in gesprek met Nikolaas Sintobin sj - Video

Podcast-interview met Nikolaas Sintobin sj over "God zelf ontmoeten" en over de net uitgegeven "Bijbel" van de geestelijke begeleiding

Als een zwerver je uitnodigt tot meer heiligheid - Homilie van Nikolaas Sintobin sj voor Allerheiligen