Traditionalisme in de katholieke Kerk: zo heerlijk (post)modern, tegen wil en dank


Bij Lethielleux en DDB verscheen in 2009 een kort boekje: “De Mgr Lefebre à Mgr Williamson. Anatomie d’un schisme”. Florian Michel, historicus, en Bernard Sesboüé sj, theoloog, denken erin na over de historische achtergrond en de theologische en ecclesiologische uitdagingen die het schisma van Lefebre stelt.

Beide geleerden geven serene en goed leesbare analyses ten beste van een heel complex dossier.

Interessant is te zien hoe Michel aantoont dat Lefebre en zijn volgelingen, tegen wil en dank, heel postmodern zijn: grote argwaan tov het (pauselijke) gezag. Hij spreekt van een “mei 68” van rechts.

Eigen aan de traditionalisten is dat ze hun ongehoorzaamheid ten aaanzien van het hoogste gezag in de Kerk rechtvaardigen door beroep te doen op een nog hogere gehoorzaamheid aan de aloude Traditie. Met dien verstande dat ze zélf beslissen welke de inhoud is van die Traditie waaraan ze willen gehoorzamen.

Maar het eigene van de christelijke gehoorzaamheid is net dat je gehoorzaamt aan iets/iemand buiten jou waarvan je niet zelf de inhoud bepaalt omdat het je overstijgt.

Reacties

Cilia zei…
.
Maar het eigene van de christelijke gehoorzaamheid is net dat je gehoorzaamt aan iets/iemand buiten jou waarvan je niet zelf de inhoud bepaalt omdat het je overstijgt.
Hier ben ik ten volle mee akkoord.Ik gehoorzaam omdat ik ten volle vertrouwen heb in Gods Zijn. Zo voel ik me zuiver van hart.Zo wordt Gods Wil, mijn wil, Gods grond mijn grond van bestaan

Meest gelezen

Homilie van de uitvaart van paus Franciscus: Nederlandse vertaling

Kloosterpodcast met Nikolaas Sintobin sj over de grote verdiensten van paus Franciscus - Video

Paus Franciscus doet krasse uitspraken over christelijke leer - Waarom ik paus Franciscus zo dankbaar ben

Paus Franciscus over mededogen en geduld - Waarom ik paus Franciscus zo dankbaar ben

Reality-TV en de verschijning van Jezus aan het meer van Tiberias - Homilie van Nikolaas Sintobin sj voor de derde zondag van pasen

Wat is de kern van katholiek zijn - het heldere antwoord van paus Franciscus - Waarom ik paus Franciscus zo dankbaar ben

Kan je vandaag nog in Jezus geloven zoals 2000 jaar geleden? - Homilie van Nikolaas Sintobin sj voor beloken Pasen

Van openlucht feestje naar biddend afscheid en nieuw begin - Verrassende ervaring van jonge jezuïet bij uitvaart van Franciscus